Nebuďme zlí

S mobilem umí už i ty nejmenší děti. Nikdy nezjistí, jak vypadalo dětství dříve, s čím si dřívější děti hrály, jak trávily svůj volný čas. Toto jim už nikdy nikdo neřekne, pro všechny to bude historií. Rodiče se občas možná snaží to svým dětem vysvětlit, ale doba se vyvíjí a mění se čím dál více. Dřívější děti trávily celé dny venku se svými sourozenci a kamarády, hrály v lese nejrůznější hry, které si musely samy vymyslet, aby se nějak zabavily. Nikdy jim nevadilo ušpinit se od bláta, měly vyhrazené oblečení jen a pouze na ven, které se mohlo zničit, jelikož to tak dost často dopadlo. Chodily domů s odřenými koleny po hraní si venku, ale nikdo to neřešil. Pro děti to nic neznamenalo, jen se těšily, až se jim to zahojí a budou si moci jít hrát znovu. Tomu by se dalo říct užité dětství.

sociální sítě

Nemohu ovšem říci, že si dnešní děti své dětství nemohou užít, samozřejmě že ano, jen ne takovým způsobem, jakým by měly. Strávit dětství u her na mobilu či na počítači jim nic nedá. Příroda je pro ně zcela cizí, vyhýbají se jí, vidí ji jako nepřítele, kde by si mohly ušpinit své oblečení a ještě by je něco štíplo. V přírodě sice není vše jen růžové, živočichů se tam nachází opravdu mnoho, ale může z toho být pěkné dobrodružství. Nebezpečí na nás číhá všude, tomu se nevyhneme. V přírodě nám hrozí nebezpečí od nebezpečných rostlin či zvířat, u mobilu zase ze strany kyberšikany. Nedá se porovnávat co je lepší a co horší. Psychické a fyzické ublížení si je rovné, psychické je mnohdy významně horší. K čemu by nám bylo, že jsme doma v bezpečí u našich mobilů, když nás mezitím může někdo nehezky ohrožovat na internetu. Všude se nachází mnoho predátorů, ale není to to jediné.

mobil

Lidé si v dnešní době rádi ubližují, řeší tím své problémy, cítí se kolikrát lépe, když někomu ublíží oni sami, než aby někdo ublížil jim a nemívají z toho vůbec žádné výčitky. Každý z nás někdy někomu ublížil, ať už si toho vědomy jsme, nebo ne. Ublížení nemusí být vždy úmyslné. Můžeme se snažit jak chceme, ale ne vždy vše vyjde tak, jak si to my sami představujeme. Realita na internetu je zcela jiná, než ta v reálném světě. Rádi utíkáme do reality, kterou jsme si v prostředí internetu, sociálních sítí a kdo ví, kde jinde vytvořili, ale k čemu nám to je, když zapomene na to, kým doopravdy jsme a v jakém světě ve skutečnosti žijeme?