Plastová paleta je lepší než dřevěná

Skladování a přeprava ovoce a zeleniny vyžaduje nejen vhodné dopravní prostředky a dostatečně prostorné sklady, úspěch této činnosti spočívá i v samotných nádobách a přepravních paletách. Pro tyto účely existuje řada typů nádob bez víka či s víkem, pevných nebo skládacích, a to vše je v průběhu přepravy posazeno na paletách. Palety jsou speciálně přizpůsobené paletizačním vozíkům a nakladačům, bez nichž by vůbec nebylo možné logistické operace provádět.

dřevěné palety

Zaměříme-li se nyní na samotnou konstrukci palety, všichni jistě dobře znáte palety dřevěné, sbité ocelovými hřeby zpravidla z měkkého smrkového dřeva, proložené odřezky trámků. I přesto, že se jedná o hrubě opracované masivní dřevo, je nosnost nové palety poměrně vysoká, ve statickém zatížení unese až dva tisíce kilogramů nákladu. Výroba dřevěných palet sice sází na jejich nízkou cenu, ale nevýhoda tohoto řešení je zcela zjevná na první pohled – dřevo rychle stárne a rozpadá se jak pod tlakem nákladu, tak i vlivem vyšší vlhkosti vzduchu nebo působením vodních srážek, plísní a hniloby. Některé palety se sice ošetřují proti patogenům, ale nebývá to vždy zvykem a spíše se počítá s jejich krátkou životností.

palety ze dřeva

Výrobci logistických pomůcek však zašli ještě dál a namísto palet ze dřeva vyprodukovali plastové palety 1200 x 800, což je obvyklý rozměr. Lze je využít nejen pro plastové kontejnery s potravinami, ale i pro jakékoli další využití v rámci skladování a přepravy předmětů.

Plastová paleta je v porovnání s tou dřevěnou mnohem robustnější, unese až pět tun nákladu a počítá se i s delší životností. Nepodléhá rozkladu, jako dřevo, není třeba palety natírat ani penetrovat, není nutná ochrana proti škůdcům a žádné další složité bezpečnostní operace. Zároveň je snadno udržíte čisté, což také dává předpoklad k šetrnějšímu zacházení s přepravními balíky či bednami a jejich skladováním.