K čemu všemu slouží krejčovská panna

Krejčí a švadleny potřebují k výkonu svého povolání mnoho nástrojů. Některé z nich používáme i doma, když si chceme něco ušít, jiné najdeme jen a pouze v krejčovských salónech. Mezi ně patří i krejčovská panna. Jedná se o stylizovanou figurínu lidského torza, obvykle bez hlavy či rukou, končící pod pasem.

Základním použitím samozřejmě je pomoc při šití šatů. Švadlena na ni položí látky a může zde zapíchat špendlíky či si udělat značky, aniž by potřebovala skutečnou osobu stát modelem. Také zde může svůj nedokončený výtvor nechat bez obav, že by se nějak poškodil.krejčovská panna s téměř hotovým oblekem

Také samozřejmě vidí, jak bude výsledek vypadat na lidské postavě. Jsou proporce v pořádku? Nebudou šaty vypadat na člověku jako pytel? Je délka ramínek správná? Tohle všechno jsou otázky, na které dá krejčovská panna krejčímu odpověď.

Může mít však i další účel, a to je předvedení hotového výrobku zákazníkovi. Ten tak lépe uvidí, jak jeho nové oblečení vypadá, pokud jej bude mít na sobě. Vhodné je to především v půjčovnách šatů, kde si zákazník, nebo spíše zákaznice, nemusí zkoušet každý jednotlivý typ, aby viděla, jak přesně vypadá.

Mnohé švadlenky používají krejčovskou pannu také jako stojan na odkládání, například měřících pásů nebo pruhů látek. Snadněji je tak později najdou, a to může být v situaci, kdy mají hodně objednávek, poměrně důležité.

A když už mluvíme o situaci, kdy jsou švadlenky zavaleny prací, krejčovská panna jim umožní udržet si lépe přehled o tom, co k čemu patří. Umožňuje tedy snadnější orientaci a snižuje riziko omylu či spletení se. Na krk krejčovské panny je také možné pověsit cedulku se jménem zákazníka, pro kterého jsou vystavené šaty. Opět, umožní to lepší orientaci ve zboží.krejčovské panny s ukázkami různých látek

Jak je vidět, krejčovská panna má mnoho využití. Není proto divu, že je pro velké krejčovské salóny nepostradatelným pomocníkem. Avšak co my doma? Je pravda, že ji můžeme snadno koupit. Její využití v domácnosti je však limitované. Koneckonců, značná část z nás nešije každý den. Navíc málokdo vyrábí složité dresy, šaty a jiné podobné věci. Byla by to tedy poměrně zbytečná investice. Avšak profesionální firmy si ji nemohou vynachválit.