Na dovolenou bez nebo s penězi?

Ať jedete v zimě či v létě, jen tak polehávat k moři nebo za památkami a poznáním jiné kultury, bez určitého kapesního obnosu se neobejdete. Po českých luzích a hájích si vystačíte s českými korunami, menší hotovostí a platební kartou, ale jak se vybavit do zahraničí, jaká částka je tak akorát, abyste vystačili a přitom zbytečně neutráceli.

kovové mince

Přesnou sumu vám nikdo na světě neřekne a tak je jen na vás a vašich finančních možnostech, jaké kapesné si stanovíte utratit a jakou formou. Pokud máte cestu, ubytování i jídlo v ceně zájezdu, je to o něco jednodušší. Pokud však jedete na vlastní pěst, měli byste mít přehled o tom, kolik vás bude stát nocleh a jaké jsou orientačně ceny za potraviny v dané destinaci, kolik stojí pohonné hmoty, jízdenka na autobus či vlak nebo půjčení motorového vozidla, ať už auta, čtyřkolky nebo skútru. V tomto směru je určitě užitečné podívat se na internet a získat informace od těch, kteří danou zemi navštívili v nedávné době. Určitě se rádi o své zkušenosti a postřehy podělí.
papírové bankovky v kapse

Hotovost mějte vždy nějakou u sebe, spoléhat se na možnost placení platební kartou nemůžete, i když je to samozřejmě daleko jednodušší a praktičtější. O hotovostním výběru pomocí bankomatu se předem informujte tam, kde máte vedený účet, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni strženými poplatky za výběr.

Udělejte si plán, co chcete navštívit, zda je vstup zdarma nebo placený, jakým způsobem se budete dopravovat, myslete i na pití a jídlo, nějakou částku také utratíte za dárky či suvenýry na památku z vaší cesty.

Ideální je tedy jak hotovost, tak i platební karta, více peněz u sebe z bezpečnostních důvodů nenoste a pro případ ztráty či odcizení karty mějte po ruce telefonní číslo, na kterém ji bude možné obratem zablokovat. Pokud budete mít přístup na internet, zkontrolujte si, zda byly odečteny správné částky.