Důvody pro zamítnutí hypotéky

Vlastní bydlení je rozhodně velmi příjemnou záležitostí, mnohdy však vlastní finance na zrealizování takového snu nestačí. Nezbytně tak naše kroky povedou do banky. Už od nepaměti jsou banky nejvýraznějšími poskytovateli úvěrových produktů na trhu. Úvěrovým produktům pak vévodí právě hypotéky, které nabízí velmi příznivé podmínky, které jsou však do jisté míry svázány restrikcemi. Proč jsou vlastně dlouhodobé hypoteční úvěry tolik oblíbené?

klíč od domu

Pokud se na úvěrový trh podíváme přeci jenom trochu s odstupem, snadno zjistíme, že úroková sazba u hypotečních úvěrů dosahuje nejnižší možné výše. Co to znamená? Žádný jiný druh úvěru mu zkrátka v tomto ohledu nemůže konkurovat. Hypoteční úvěru jsou mnohdy v řádech miliónů, není se tak čemu divit, že tomuto faktu odpovídá i doba splácení. Ta může být v některých případech i třicet let. Je sice alarmující, že stále větší skupina lidí, se upíše k doživotnímu splácení, ale s vidinou, že na konci jejich vysněná nemovitost bude skutečně jejich. Ovšem maximální výše půjčené částky je přesně daná a neměla by převýšit 70% aktuální hodnoty nemovitosti. Vyšší hypotéky jsou dnes ve většině bank spíše výjimkou. Ne ke všem žadatelům je však banka natolik vstřícná, mnozí odejdou nakonec s nepořízenou. Jaké jsou tedy nejčastější důvody pro zamítnutí hypotéky.

Nedostatečná bonita klienta

Každá banka si do jisté míry určuje vlastní pravidla pro schválení hypotéky. Bonita klienta je tak pro posuzování žádosti o jakýkoliv úvěr velmi důležitá. Banku bude zajímat hlavně fakt, jakým způsobem a zda je klient vůbec schopen dostát svým závazkům, které vůči dané bance má. Pokud banka shledá, že nejste schopni dostát svým závazkům, žádost o úvěr zamítne.

sloupec peněz

Bankovní domy však nejsou jediným poskytovatelé úvěrů. Nebankovní společnosti nabízí podobné úvěrové produkty a na rozdíl od běžných bankovních úvěrů, jsou ty jejich o poznání přívětivější. Slyšeli jste už o nebankovních hypotékách bez registru?