K čemu je dobrá podložka pod bazén

Vynález jménem Geotextilie

Základním stavebním kamenem tohoto materiálu je plast polypropylen. Lze jej zhotovit v mnoha formách a jednou z nich je velmi tenké vlákno. Vlákna se dále zpracovávají buď na tkalcovských stavech podobně jako např. bavlna, anebo se z nich vyrábí nepravidelným proplétáním méně odolná a pevná tkanina, tzv. netkaná textilie. Textilie tkaná na tkalcovských stavech má však výrazně lepší mechanické vlastnosti a odolává i značnému mechanickému namáhání.

kapka na hladině

Vzhledem k tomu, že jde o syntetický materiál s velmi dlouhou životností, na rozdíl od textilií přírodních, využívá se v mnoha odvětvích lidské činnosti, zejména v exteriérech. S geotextilí se setkáte např. při zpevňování hrází rybníků, železničních koridorů a náspů, ochraně obyvatel před pády kamenů ze skal, při tvorbě drenáže v okolí rodinných domů a průmyslových staveb, anebo při zabezpečení nádrží zahradních jezírek, fontán a bazénů.

plavecký bazén

Podložka pod bazén

Výstavba bazénu, ať už se jedná o zapuštěnou nádrž, anebo jde o nadzemní, demontovatelný bazén, vyžaduje důkladnou přípravu podloží, zejména zpevnění terénu, vyrovnání do roviny a zbavení kamenů, kořenů a dalších předmětů, které by mohly poškodit dno bazénu. Geotextilní podložka pod bazén Chlorito má v tomto směru důležitou funkci, brání prorůstání travin a kořenů, snižuje tlak zeminy na samotné dno, brání rozvoji hniloby a plísní a samozřejmě chrání před ostrými hranami kamínků, které při přípravě podloží a před pokládkou bazénu na povrchu zeminy zůstaly.

Podložky pod bazén mívají vyšší gramáž, než např. fólie, které využívají zahradníci při pěstování okrasných keřů a květin na záhonech, aby chránili výpěstky před prorůstáním plevele. Pro využití pod zahradními bazény jde obvykle o gramáž 150 – 200 gramů na čtvereční metr, nejčastěji v bílé, šedé a černé barvě.