Kyjovské údolí v Lužických horách

V Kyjovském údolí najdete unikátní útvary, které vytvořila sama příroda. Stačí se vydat na výlet, který vůbec není náročný, takže ho lehce zvládnou i děti. Bude vás čekat asi 5 km dlouhá procházka, kterou začněte nejlépe z obce Kyjov, kde snadno zaparkujete své auto.

Pohodlná cesta vede kolem říčky Křinice, která v pískovcích vyhloubila kaňonovitou soutěsku. Obdivovat tak můžete jeskynní útvary, skalní převisy a nekrasové jeskyně různých tvarů, které vznikly díky říčce i díky erozní činnosti.

Cestou potkáte několik vyhlídkových míst, z nichž můžete v klidu pozorovat krásy Českého Švýcarska.
Určitě se nezapomeňte zastavit u jeskyně Vinný sklep, kde se vám naskytne, zvláště v zimním období, nádherný pohled na lahvovité ledové krápníky. Tato dvouprostorová jeskyně vznikla zaklíněním pískovcových balvanů.

Další zastávku si určitě udělejte u Jeskyně víl, což je výrazný skalní převis s podzemními prostorami. Koncem zimy se zde tvoří průzračné ledové krápníky různých tvarů a velikostí, které připomínají křišťál.
Trasa nabízí také příležitost vykoupat se v přehradní nádrži, což v létě ocení především děti.

Říčka Křinice protéká celým údolím, a díky své čisté vodě nabízí útočiště mnoha živočichům. Při troše štěstí tak můžete vidět pstruha, rejska vodního, mihuli potoční i ohroženou vydru říční. Žáby tu loví čáp a vzácně můžete zahlédnout i ledňáčka. V minulosti lidé využívali říčku k plavení dřeva a pohonu několika mlýnů.

Cesta končí u bývalé osady Zadní Doubice, která je již na hranici s Německem. Zde najdete stopy po někdejších stavbách skalních hrádků a mlýnů.

Kyjovské údolí je velmi romantické místo, proto je často vyhledávaným cílem výletníků. Je také velmi oblíbené u cyklistů, proto je cesta protkaná velkým množstvím cyklistických, ale také turistických tras.