Nefer znamená krásný

Touha po dokonalém vzhledu je stará jako lidstvo samo. Abychom se dopátrali vzniku prvního make-upu, museli bychom putovat až do dávnověku, do starého Egypta. Stačí si jen vzpomenout na bustu překrásné královny Nefertiti. Aby svůj půvab ještě zvýraznila, rámovala si oči černými linkamia na víčka si nanášela zelené stíny.
kosmetické produkty
Ptáte se, kde tehdy, před několika tisíci let, tyto nezbytné propriety mohla vzít? Ženy byly odjakživa vynalézavé ve zdůraznění svých předností. Tužka na očise vyráběla ze sazí, kovu a zpevnila se tukem. Zelených stínůse docílilo práškem z malachitu. Jak jednoduché.

A vzhledem k podnebí, které bylo velice teplé, se muselo pochopitelně udržovat i tělo. K tomu sloužil olej.Ten ostatně používali i rolníci, pracující na polích. U nich to ale zdaleka nebyla jen otázka krásy, ale účelnosti. Kdo by chtěl pracovat se sežehnutými zády. A nakonec i ty černé linkypronikly do nejnižších vrstev egyptského obyvatelstva. A nebyla to jen záležitost žen, ale i mužů, a nakonec i dětí. Přeskočíme několik staletí a zavítáme do Evropy. Zajímavé totiž je, jak semake-up dostal právě sem.


Mořeplavci přivezli brambory, křižáci kosmetiku

Muži, kteří se zúčastnili křižáckých výprav, krom zpráv o svých vítězných bitvách, přiváželi i různé kořisti. Mezi nimi byl právě i návod na zkrášlení svých dam, které zatím doma udržovaly oheň rodinného krbu. Jedenácté století tedy zahájilo honbu za zkrášlení pleti i celého těla.Postupem času se začala prosazovat urozená bledost.
nefertiti egypt
Pokud někdo to štěstí neměl, stačilo málo. Obličej natřený kaší z ovesné mouky, smíchaný s olovnatou bělobou jistě žádanému vzhledu napomohl.
Tady by tedy už naše Nefertiti neuspěla. A pokud by navštívila sedmnácté století, dobu baroka, asi nad ní dámy z vyšších kruhů ohrnovaly nosánky.

Snědá kůže byla totiž znakem chudoby. Jen žena plebejská vystavuje svou tvář slunci. Urozená se před ním chrání. A jelikož tedy kůže těchto dam s rodokmenem sluneční paprsky nikdy nepocítila, přes bílou kůži prosvítaly modré žilky. Proto se začalo tradovat, že lidé urození mají modrou krev.